Nasze osiągnięcia i sukcesy

"Zielony Certyfikat" I stopnia

Przepowiadanej przez synoptyków wyjątkowo mroźnej zimy nie muszą obawiać się szpaki, sroki czy sikorki, które licznie zamieszkują Bielany. Zaopiekują się nimi dzieci z jednego z najstarszych i najładniej położonych warszawskich przedszkoli.

W piątek 8 października 2010 r. na terenie mieszczącej się tuż obok Lasku Lindego placówki nr 97 „Leśna polanka” miało miejsce uroczyste otwarcie „Ptasiej Alei” – kącika zoologicznego z karmnikiem, budkami lęgowymi oraz terenem do rekreacji i obserwacji ptaków. Na terenie przedszkolnego ogrodu powstał też „Kącik przyrodnika”, a drzewa otrzymały tabliczki z wymyślonymi przez dzieci imionami. Za swój pionierski projekt – ścieżki edukacyjnej poświęconej ptakom – przedszkole zostało uhonorowane znakiem „Zielony Certyfikat” I stopnia.

Pomysł powstał już w 2007 roku. Była to wspólna inicjatywa grona pedagogicznego oraz rady rodziców. - Walory otoczenia przedszkola, sąsiedztwo z pobliskim lasem, występowanie wielu gatunków ptaków, bogaty drzewostan – wszystko to stworzyło doskonałe zaplecze dydaktyczne dla dzieci i całego personelu przedszkola – mówiła podczas spotkania dyrektor Danuta Litwińska, dla której ekologia zawsze była priorytetem. - Rok 2009/2010 kiedy to zdeklarowaliśmy swój udział w projekcie „Zielony Certyfikat” organizowanym przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej stał się przełomowym w działalności przedszkola.

Rodzice wraz z nauczycielami samodzielnie uzyskali fundusze potrzebne na budowę alei. Organizując m. in. różnego rodzaju kiermasze, podczas których sprzedawane były prace wykonane przez dzieci oraz zebrawszy 3 tony makulatury zgromadzili prawie 2 tysiące złotych.

Multimedialną prezentację dotyczącą Ptasiej Alei oraz przedstawienie na temat życia szpaków, wróbelków, srok, sów i dzięciołów przygotowane przez dzieci i nauczycieli z przedszkola obejrzał m. in. dyrektor warszawskiego zoo Andrzej Kruszewicz i dzielnicowy koordynator Miejskiego Programu Ekologicznego Elżbieta Fundowicz. Bielański ratusz reprezentowała Bożena Walo z Wydziału Oświaty i Wychowania.(...)

Artykuł  zamieszczony był na stronie Bielan/www.bielany.waw.pl/ , zacytowany fragment artykułu opisuje częściowo nasze przedsięwzięcie i uroczystość z nim związaną.