Informacja Administratora

Listopad 2021

Wydarzyło się w listopadzie...

Na początku listopada przyłączyliśmy się do wielkiej akcji „Zbiórka grosza”. Przeprowadziliśmy szereg rozmów, na temat tego, że warto pomagać i jak wiele znaczą małe gesty. Koordynowaliśmy również akcję „Kolorowe kredki”. Każdego dnia sprawdzaliśmy, czy kredek przybywa,następnie je potemperowaliśmy, posegregowaliśmy kolorami i tak przygotowane, zostały wysłane do osób potrzebujących. To był dla nas prawdziwy sprawdzian nie tylko umiejętności matematycznych: segregowania względem określonej cechy; umiejętności lingwistycznych: nazywania kolorów w języku angielskim, ale przede wszystkim umiejętności społecznych: empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Wykorzystywaliśmy różnego rodzaju kolorowe rekwizyty, by improwizować ruchem muzykę klasyczną. Kolorowe wstążki  oraz błękitne folie przenosiły nas w świat muzyki poważnej. Chusta animacyjna pozwoliła nam przeprowadzić szereg zabaw integracyjnych. W deszczową pogodę bawiliśmy się farbami, tworząc kolorowe parasole i kropelki deszczu pod nimi. Dnia 8.11 świętowaliśmy „Europejski Dzień Zdrowego Żywienia i Gotowania”. Omówiliśmy aktualną piramidę zdrowia, a następnie stworzyliśmy swoją własną, z ubolewaniem wykluczając poza nią słodycze i napoje słodzone. Wypełniliśmy karty pracy. Następnie wspólnie spożyliśmy smaczne i zdrowe II śniadanie, delektując się nie tylko jego smakiem, ale i naszą wspólną obecnością. Dnia 10.11 uroczyście obchodziliśmy Święto Niepodległości. Ubraliśmy się w odświętne stroje. Z niezwykłą precyzją wyklejaliśmy kotyliony, kolorowaliśmy flagi. Wyrecytowaliśmy wiersz „Kto ty jesteś”, a wzruszeniom dorosłych nie było końca.Rozmawialiśmy o naszych symbolach narodowych, oraz próbowaliśmy zrozumieć, co to znaczy, że „Polska jest niepodległym krajem”. Razem z całym przedszkolem przyłączyliśmy się do akcji „Szkoła do Hymnu”, gdzie o symbolicznej godzinie 11:11, wszystkie grupy przedszkolne zebrały się w naszym pięknym ogrodzie, gdzie powiewając flagą narodową, dumnie prezentując kotyliony, odśpiewały „Mazurek Dąbrowskiego”. Czuliśmy, że uczestniczymy w czymś ważnym. Obejrzeliśmy teatrzyki wprowadzający nas w zawód: pilot i dentysta, przypominając sobie przy tym, jak kulturalnie zachować się w prawdziwym teatrze. Mini teatrzyk „Pola zagubialska” przypomniał nam, jak zachować się, gdy zaczepia nas ktoś nieznajomy oraz jak wygląda numer alarmowy. Wykonaliśmy II moduł- „Przyjaźń” z projektu „Magiczna Moc Bajek”. Świętowaliśmy „Dzień Życzliwości i Pozdrowień”, co było doskonałą okazją do powtórzenia wiersza o „magicznych słowach”, które otwierają wszystkie drzwi.  Wytłumaczyliśmy sobie, o co chodzi w powiedzeniu „Traktuj siebie, tak jakbyś chciał być traktowany”.  Zapoznaliśmy się z książeczką „Franklin mówi kocham cię” P.Bourgeois oraz przeżyliśmy wspaniały dzień z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi. Odpowiedzieliśmy na pytanie „Kto to jest przyjaciel” i zrozumieliśmy sens przepięknej sentencji „Chciałem upewnić się, ze jesteś…”.Bezbłędnie odgadliśmy zagadki na temat swoich towarzyszy w grupie. Stworzyliśmy „kwiat  przyjaźni”, na którym znalazły się cechy przyjaciela. Na koniec uroczyście świętowaliśmy „Dzień Pluszowego Misia” jako największego przyjaciela wszystkich dzieci. Misowym tańcom nie było końca, a przytulanki cieszyły się, że poznają Sikorkową salę. Domowi ulubieńcy zawitali w nasze szeregi. Rozmawialiśmy o swoich zwierzątkach, prześcigaliśmy się w pomysłach, jak o nie dbać. Niektórzy z nas opowiedzieli o swoich pupilach i ich zwyczajach.  Stworzyliśmy piękne dalmatyńczyki wyklejane kawałkami plasteliny. Omówiliśmy temat kompleksowy „urządzenia domowe”, doskonale odgadliśmy wszystkie zagadki związane z tematem, poruszyliśmy temat bezpiecznego używania sprzętów domowych. Z precyzją wyklejaliśmy swoje własne pralki automatyczne. W ostatnim tygodniu listopada, wraz z całym przedszkolem, zbudowaliśmy domek dla jeża z patyków i liści. W imię zasady, że nic tak nie usprawnia motoryki małej, jak jej nieustanne ćwiczenie: obkleiliśmy dużo powierzchni, wycieliśmy mnóstwo obrazków, ułożyliśmy niezliczone ilości puzzli oraz budowli z klocków, przeprowadziliśmy szereg zabaw paluszkowych. Ćwiczyliśmy ruchy precyzyjne z kolorowymi kamieniami i magnesami. Doskonaliliśmy umiejętność przeliczania zarówno w jezyku polskim, jak i angielskim. „Walking, walking” pobrzmiewała u nas rankami, a „Itsy Bitsy Spider” towarzyszył nam w chwilach wytchnienia od innych zajęć.  Stworzyliśmy albumy urodzinowe dla: Kubusia, Romy i Igi (choć tutaj akurat się pospieszyliśmy). Solenizantom było miło być w centrum naszej Sikorkowej uwagi.