KLAUZULA INFORMACYJNA

Wydarzyło się w maju...

W maju u Sroczek dużo się działo. Rozmawialiśmy co to znaczy być kulturalnym wykorzystując „burzę mózgów”. Wszystkie spostrzeżenia były trafione, co oznacza, że Sroki są już bardzo odpowiedzialnymi przedszkolakami. Przywołaliśmy „Magiczne słowa” z naszego „Drzewa dobrych manier”. Przypomnieliśmy sobie jak należy kulturalnie zachować się w teatrze i kinie.  Dzieci bawiły się w teatr wcielając się w postacie ze znanych bajek, a także  wykorzystując kukiełki wykonane przez starsze przedszkolaki.

W dniu Światowego Dnia Higieny Rąk dzieci zaprojektowały i wykonały grupowy plakat. Wszyscy doskonale orientują się jak duże znaczenie dla  zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Rozmawialiśmy o niebezpiecznych wirusach i bakteriach obserwując inscenizację „Białej i czarnej rękawiczki”. Wspólnie omówiliśmy schemat mycia rąk
z zachowaniem kolejności i dokładności tej czynności.

Jednym z ważnych tematów omawianych w maju była książka. Prowadziliśmy swobodne rozmowy dotyczące ulubionych bajek i bohaterów literatury dziecięcej, dużo czytaliśmy z naszym Misiem Ptysiem. Zgłębialiśmy wiedzę, jak powstaje książka poznając zawód autora, ilustratora, drukarza. Zajęcia te były inspiracją do wykonania własnej książeczki. Dzieci same zaprojektowały okładkę do książki „O Czerwonym Kapturku”, a następnie zajęliśmy się tworzeniem książeczki. Powstawała ona wieloetapowo wg. metody storyline, w której  opierając się na fabule bajki można było dostarczyć dzieciom wielu różnorodnych i intensywnych przeżyć oraz samodzielności w kreowaniu opowieści. Sroki z niecierpliwością oczekiwały na kolejny epizod, który tworzył wątek do wspólnych zabaw
 i kolejnych stron naszej książeczki.

Z okazji Dnia Praw Zwierząt przedszkole zorganizowało Pomarańczowy Dzień. Rozmawialiśmy tego dnia dużo o zwierzętach całego świata rozumiejąc ideę ochrony praw zwierząt i uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby zwierząt. Malowaliśmy małe i duże pomarańczowe tygrysy. Były też zabawy z kolorem pomarańczowym, odszukanie pomarańczowych akcentów w naszym ubiorze.
W ciągu całego dnia smakowaliśmy pomarańczowe potrawy.

Zajęliśmy się także naszym ogródkiem warzywnym. Było sporo frajdy w przesadzaniu sadzonek poziomek i jarmużu. Sroki nauczyły się wysiewać ziarenka rzodkiewki i sałaty do ziemi. Wiemy, że rośliny do wzrostu potrzebują właściwej pielęgnacji.

W międzyczasie pracowaliśmy nad niespodzianką dla rodziców na występ z okazji Dnia Mamy i Taty. Pracy mieliśmy dużo, było malowanie doniczek wzorami samodzielnie wymyślonymi, przesadzanie sadzonek pelargonii, pielęgnowanie i podlewanie roślinek, nauka wierszyków, śpiew piosenek, a na koniec radosne spotkanie z rodzicami w naszym ogrodzie.

Sroczki uczestniczyły w Leśnych Warsztatach zorganizowanych w ramach realizacji projektu WIE „Żyj zdrowo na sportowo od malucha do starszaka…”. Ćwiczyliśmy z panią Iwonką sprawność ruchową, zwinność, szybkość oraz zmysły wzroku, słuchu, orientację w terenie, umiejętność współpracy
w zespole dla wspólnego sukcesu.

Urządziliśmy w naszej grupie warsztaty kulinarne poprzedzone rozmową o wartościach odżywczych owoców i warzyw. Wszystkie przedszkolaki doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy zdrowo się odżywiać. Oznacza to, że należy spożywać duże ilości owoców i warzyw. Na zajęciu omówiliśmy różne możliwości przygotowania owocowych przysmaków. Stymulowaliśmy nasze zmysły rozpoznając smaki i zapachy wybranych owoców, a następnie przystąpiliśmy do komponowania owocowego smoothie. Sroczki świetnie radziły sobie z krojeniem owoców na mniejsze kawałki. Wielką radością było blendowanie owoców. Na koniec zajęć dzieci oceniły efekty swojej pracy – odbyła się degustacja owocowego deseru.

Świętowanie Dnia Bociana Białego to ostatnia aktywność Sroczek w maju. Rozbudzaliśmy zainteresowania przyrodnicze poszerzając wiedzę na temat życia bocianów oraz ich szczególne miejsce  w polskim krajobrazie. Nie zapomnieliśmy porozmawiać o bocianiej rodzinie i zwyczajach panujących w gnieździe bocianim. Radość dzieciom sprawiło wycinanie małych bocianków i umieszczanie ich w gniazdku.